Zmiany w przepisach przeciwpożarowych 2025. Nowe wymagania dotyczące oznakowania ścian oddzielenia przeciwpożarowego
Zmiana Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 21 listopada 2024 r. rozszerza zakres oznakowania obiektów o oznakowanie ścian oddzielenia przeciwpożarowego. Obowiązek ten spoczywać będzie na właścicielach, zarządcach lub użytkownikach budynków handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych.
Kiedy wymagane jest oznakowanie ściany oddzielenia przeciwpożarowego?
Oznakowanie ściany oddzielenia przeciwpożarowego jest konieczne w budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych, w których ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 m2 każda i zachodzi co najmniej jeden z następujących warunków:
– ściany zewnętrzne lub dach co najmniej jednej strefy pożarowej nie są wykonane z materiałów niepalnych lub
– w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/m2.
W jaki sposób należy oznakować ścianę oddzielenia przeciwpożarowego?
Należy wyjaśnić, że oznaczenie dotyczy wyłącznie miejsca połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem. Oznakowanie ściany należy wykonać zgodnie ze sposobem określonym w załączniku do rozporządzania lub innym uzgodnionym z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, umożliwiający jednoznaczną identyfikację tego miejsca z zewnątrz budynku. Jeżeli ściana oddzielenia przeciwpożarowego nie przebiega w pionie od poziomu terenu do dachu, przedstawiający przebieg tego połączenia należy uwzględnić w części graficznej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Jednym ze sposobów oznakowania ściany jest zastosowanie znaku „Ściana oddzielenia przeciwpożarowego” o wymiarach co najmniej 200×200 mm.

Znaki mogą być mocowane do ścian lub dachów bezpośrednio lub za pomocą trwałych elementów mocujących, takich jak uchwyty lub słupki. Na poniższym rysunku zilustrowano sposób oznakowania ściany za pomocą znaków:

Oznakowanie na elewacji w miejscu połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną należy usytuować w osi ściany na wysokości 2,5 m od poziomu terenu przy tej ścianie. Oznakowanie na poziomie dachu należy usytuować maksymalnie 0,5 m od granicy dachu, a kolejne znaki w odległości maksimum 5 m od siebie. Kolejnym sposobem oznakowania ściany jest zastosowanie pasa koloru czerwonego o szerokości co najmniej 15 cm:

Innym rozwiązaniem jest wykonanie w kolorze czerwonym wysunięcia ściany oddzielenia przeciwpożarowego poza lico ściany zewnętrznej lub ponad pokrycie dachu budynku:

Innym rozwiązaniem jest wykonanie w kolorze czerwonym wysunięcia ściany oddzielenia przeciwpożarowego poza lico ściany zewnętrznej lub ponad pokrycie dachu budynku:

Przedstawione powyżej rozwiązania mogą być łączone lub stosowane zamiennie w sposób przedstawiony poniżej:


Od kiedy należy oznakowywać ściany oddzielenia przeciwpożarowego?
W stosunku do budynków dla których przed dniem wejścia w życie omawianego rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych, wymagania dotyczące oznakowania ścian oddzielenia przeciwpożarowego stosuje się od dnia 1 stycznia 2026 r.